Sprawozdanie ks. Proboszcza za 2023 rok

2023Przytaczamy poniżej odczytywane dziś w ramach ogłoszeń sprawozdanie za mijający rok, jednocześnie życząc sobie i wszystkim błogosławionego Nowego 2024 Roku!

1. Posługi duszpasterskie:

- chrzty: 38 (w 2022 roku było 53)

- I Komunia święta: 85 dzieci (w 2022 roku było 113 dzieci)

- bierzmowani: 48 osób -  z rąk Ks. Biskupa Seniora Edwarda Dajczaka (w 2022 roku było 50 osób)

- sakramenty małżeństwa: 8 (w 2022 roku - 13)

- odwiedziny chorych: miesięcznie odwiedzamy ok. 35 chorych oraz opiekujemy się chorymi przebywającymi w koszalińskim  Hospicjum i w Domu Seniora „Złote Serca”.

- pogrzeby: 111 (w 2022 roku było 113) –  wszystkich zmarłych, szczególnie w minionym roku z naszych rodzin i Parafii polecamy Miłosierdziu Bożemu, wołając:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

1. W dniu ogólnopolskiego liczenia wiernych –22 października 2023 roku - uczestniczyło we Mszach świętych w naszej Parafii 1386 (w 2022 roku było 1.416) wiernych; do Komunii świętej przystąpiło tego dnia 745 osoby (w 2022 roku – 764).
  1. Liczba kapłanów w naszej Parafii:

- proboszcz: 1

- wikariuszy: 3

- rezydent: 2 (kapelan szpitala i dyr. wydziału katechetycznego diecezji )

1. Wydatki Parafii:
    - wykonanie i zamontowanie krzyża na nasz kościół;
    - naprawa elewacji kościoła;
    - remont sali kominkowej,
    - wymiana okien na plebanii,
    - wymiana drzwi garażowych; pozostałe wydatki były związane z bieżącymi potrzebami i naprawami.
  1. Zamierzenia na 2024 rok:

- wciąż oczekujemy na środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej na założenie paneli fotowoltaicznych na dachu części katechetycznej w celu pozyskania oszczędności w kosztach energii elektrycznej, zainstalowanie ogrzewania podłogowego w kaplicy adoracji oraz w pomieszczeniu dla dzieci.

1. Dziękuję za życzliwość, z jaką spotykają się kapłani: za modlitwę, dobre słowo – w tym także dobre świadectwo o naszej Parafii wypowiadane na zewnątrz.

Smuci wciąż znaczna liczba wiernych nie uczestnicząca regularnie w niedzielnej Eucharystii i nie korzystająca z sakramentów świętych.

Wśród pozytywnych wydarzeń ostatniego roku należy wymienić:

- rozwój duchowy wiernych widoczny w życiu sakramentalnym oraz w zwiększającym się udziale wiernych we wspólnotach parafialnych;

- działania Rady Parafialnej i Rady Duszpasterskiej;

- wiele wydarzeń, które rozbudzały życie Parafii:

* nawiedzenie naszej Parafii przez kopię Piety Matki Bożej Skrzatuskiej;

* peregrynacja ikony św. Józefa w związku z obecnością Rycerzy Kolumba;

* znaczna liczba wiernych adorujących Pana Jezusa w naszej kaplicy adoracji całodziennej;

* wprowadzenie do naszego kościoła relikwii św. o. Pio;

* ogólnopolska transmisja z naszego kościoła nabożeństwa wielkopostnego w Środę Popielcową;

* zwiększająca się liczba Parafian praktykujących I piątki miesiąca;

* pierwsze soboty miesiące, w których uczestniczy ponad ok. 60 osób;

* 5-minutowe katechezy o Mszy świętej;

* festyn parafialny;

* spotkania ewangelizacyjne w Maszkowie oraz w dzielnicach Lubiatowo i Dzierżęcin;

* 116 osób z Parafii, które podjęły dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego;

* jałmużna wielkopostna przeznaczona na pokrycie kosztów leczenia 9-letniej Mai – niestety Dziewczynka zmarła;

* rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Bogusława Kowalskiego z Warszawy oraz rekolekcje adwentowe prowadzone przez ks. Piotra Niedźwiadka;

* dywan kwiatowy przez cały kościół ułożony na Uroczystość Bożego Ciała;

* święcenia prezbiteratu i Msza prymicyjna ks. Marka Mazgaja;

* praktyki duszpasterskie w naszej Parafii kleryków IV i V roku naszego Seminarium;

* szereg akcji charytatywnych (prowadzonych przez parafialną wspólnotę Caritas, Szkolne Koło Caritas i Rycerzy Kolumba - między innymi: zbiórka artykułów szkolnych dla szkoły podstawowej w Iraku, zakup polarów i termosów dla bezdomnych, nakrętek na pomoc w rehabilitacji, itd.;

* kantata „Dekalog”, w przygotowaniu której zaangażowało się wielu parafian;

* pielgrzymka parafialna do Gietrzwałdu, Sokółki i Wilna;

* adwentowa akcja „W prezencie dla Jezusa” na rzecz dzieci ze szkoły w Ułan Bator;

… i wiele jeszcze innych bardzo radosnych wydarzeń, które nie byłyby możliwe bez zaangażowania księży wikariuszy i wiernych!

Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za wszystko niech będą dzięki!