Rycerze Kolumba

RKlogoPewnie wielu zna tekst pięknej pieśni śpiewanej przez Leszka Herdegena pt. „Ballada o małym rycerzu”. Wiemy o kim opowiada ta ballada. Ze słowem rycerz kojarzy nam się właśnie taki ktoś – odważny, uczciwy, człowiek honoru, dzielny, wytrwały, ktoś na kogo słowie można polegać, oddany sprawie do końca.

To jasne, że nie każdy może być bohaterem, ale każdy może być dobrym i uczciwym człowiekiem. A to też niełatwe... Oto propozycja, która może pomóc niejednemu z nas w dzisiejszych czasach takim człowiekiem się stać.

Tak naprawdę Rycerze Kolumba w Koszalinie działają od maja 2012 roku. Natomiast 19 czerwca 2015 r. powstaje koszalińska Rada Rycerzy Kolumba Nr 16259. To druga Rada w naszej Diecezji. Pierwsza działa w Słupsku. Oprócz tego jest jeszcze Rada w Sławnie.

Wielkim Rycerzem nowo powstałej Rady został Bartosz Ilecki, zastępcą Wielkiego Rycerza Kazimierz Sławiński. Obecnie - w związku z objęciem przez Bartosza Ileckiego funkcji delegata rejonowego naszej diecezji- Wielkim Rycerzem jest Kazimierz Sławiński, a jego zastępcą- Kamil Sośnicki. Kapelanem Rady jest Proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Hryckowian.

Patronem Rady obrano świętego kościoła rzymskokatolickiego José Sáncheza del Río, czternastoletniego męczennika wojny meksykańskiej w latach 1926-1929, członka katolickiego ruchu oporu Cristeros (tj. Chrystusowców).

Rycerze Kolumba są największym, ponad 2 milionowym zakonem męskim na świecie. Służą w duchu braterstwa i miłosierdzia swoim bliźnim, rodzinom  oraz Kościołowi Rzymskokatolickiemu. Są oparciem dla Ojca Świętego, biskupów i księży. Stają w obronie wartości chrześcijańskich i ludzkiego życia. Zakon powstał w 1882 w Stanach Zjednoczonych. Założycielem był skromny ksiądz Michael J. McGivney.

Jako ludzie wiary Rycerze zobowiązani są do zmieniania świata poprzez pomoc innym, a w szczególności ubogim. To dobra propozycja dla mężczyzn, którzy pragną kierować się w życiu zasadami wiary oraz moralności i na tym fundamencie budować swoje rodziny, środowiska pracy, wspólnoty parafialne i lokalne.

Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami, pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła Katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła Katolickiego, a także może przystępować do Sakramentów Świętych.

Dobrze, że i przy naszej Parafii zawiązała się ta wspólnota. Zapraszamy do niej każdego wierzącego mężczyznę!

Naszym strojem jest zwykle ciemny garnitur przepasany szarfą w kolorach papieskich (żółto-białych) z logo Rycerzy Kolumba, którą otrzymuje się wraz z odznaką na inicjacji I stopnia. Rycerze IV stopnia Korpusu Reprezentacyjnego posiadają tzw. regalia (smoking, peleryna, kapelusz i szpada).

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Rycerze Kolumba w Polsce i Rycerze Kolumba na Świecie oraz kontaktując się z nami  telefonicznie lub e-mailowo:

1. Wielki Rycerz Kazimierz Sławiński – tel.: 660 077 411, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. Zastępca Wielkiego Rycerza Kamil Sośnicki tel. 518 850 792, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  3. Delegat Rejonowy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Bartosz Ilecki - tel. 602 854 386, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kapelan Rady Ks. Andrzej Hryckowian – e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotykamy się w Sali Rycerskiej św. Marcina (wejście przy kaplicy od strony parkingu) w II i IV środę miesiąca i zawsze zaczynamy je Mszą św. o g. 18.00.
W każdą I niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 odprawiana jest "rycerska" Msza św.