Rycerze Kolumba

RKlogoPewnie wielu zna tekst pięknej pieśni śpiewanej przez Leszka Herdegena pt. „Ballada o małym rycerzu”. Wiemy o kim opowiada ta ballada. Ze słowem rycerz kojarzy nam się właśnie taki ktoś – odważny, uczciwy, człowiek honoru, dzielny, wytrwały, ktoś na kogo słowie można polegać, oddany sprawie do końca.

To jasne, że nie każdy może być bohaterem, ale każdy może być dobrym i uczciwym człowiekiem. A to też niełatwe... Oto propozycja, która może pomóc niejednemu z nas w dzisiejszych czasach takim człowiekiem się stać.

Tak naprawdę Rycerze Kolumba w Koszalinie działają od maja 2012 roku. Natomiast 19 czerwca 2015 r. powstaje koszalińska Rada Rycerzy Kolumba Nr 16259. To druga Rada w naszej Diecezji. Pierwsza działa w Słupsku.

Wielkim Rycerzem Rady został Bartosz Ilecki. Zastępcą Wielkiego Rycerza jest Kazimierz Sławiński. Kapelanem zaś Proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Hryckowian.

Patronem Rady obrano świętego kościoła rzymskokatolickiego José Sáncheza del Río, czternastoletniego męczennika wojny meksykańskiej w latach 1926-1929, członka katolickiego ruchu oporu Cristeros (tj. Chrystusowców).

Rycerze Kolumba są największym, ponad 2 milionowym zakonem męskim na świecie. Służą w duchu braterstwa i miłosierdzia swoim bliźnim, rodzinom  oraz Kościołowi Rzymskokatolickiemu. Są oparciem dla Ojca Świętego, biskupów i księży. Stają w obronie wartości chrześcijańskich i ludzkiego życia. Zakon powstał w 1882 w Stanach Zjednoczonych. Założycielem był skromny ksiądz Michael J. McGivney.

Jako ludzie wiary Rycerze zobowiązani są do zmieniania świata poprzez pomoc innym, a w szczególności ubogim. To dobra propozycja dla mężczyzn, którzy pragną kierować się w życiu zasadami wiary oraz moralności i na tym fundamencie budować swoje rodziny, środowiska pracy, wspólnoty parafialne i lokalne.

Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami, pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła Katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła Katolickiego, a także może przystępować do Sakramentów Świętych.

Dobrze, że i przy naszej Parafii zawiązała się ta wspólnota. Zapraszamy do niej każdego wierzącego mężczyznę!

Naszym strojem jest zwykle ciemny garnitur przepasany szarfą w kolorach papieskich (żółto-białych) z logo Rycerzy Kolumba, którą otrzymuje się wraz z odznaką na inicjacji I stopnia. Rycerze IV stopnia Korpusu Reprezentacyjnego posiadają tzw. regalia (smoking, peleryna, kapelusz i szpada).

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Rycerze Kolumba w Polsce i Rycerze Kolumba na Świecie oraz kontaktując się z nami  telefonicznie lub e-mailowo:

1. Wielki Rycerz Bartosz Ilecki – tel.: 602 854 386, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. Zastępca Wielkiego Rycerza Kazimierz Sławiński – tel.: 660 077 411, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kapelan Rady Ks. Andrzej Hryckowian – e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotykamy się w Sali Rycerskiej św. Marcina (wejście przy kaplicy od strony parkingu) w II i IV środę miesiąca i zawsze zaczynamy je Mszą św. o g. 18.00.
W każdą I niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 odprawiana jest "rycerska" Msza św. Najbliższa - 3 marca 2019 r.