Zabytkowy kościół w Jamnie zaprasza!

1W sierpniowe popołudnie grupa Modlitwy św. Ojca Pio spotkała się na Mszy św. w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Jamnie. Eucharystię celebrował ks. Grzegorz Grabowski, wikariusz parafii św. Matki Teresy z Kalkuty, dla której jamneńska świątynia jest kościołem filialnym.

Po Mszy świętej pan Jerzy Czapski, mieszkaniec Jamna, mający sporą wiedzę o tym miejscu, a także czynnie udzielający się podczas remontu kościoła, zapoznał nas z historią świątyni.

Kościół jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków naszego miasta (wpisany do rejestru zabytków pod nr. 69 decyzją z dnia 25.05.1955 r.). Istniał już w 1278 roku, w 1737 r. i XIX wieku został przebudowany, a w 2018 r.  przy ogromnym zaangażowaniu ks. proboszcza Jarosława Krylika przeprowadzono kompleksową rewaloryzację świątyni z odsłonięciem gotyckich struktur wraz z wyeksponowaniem znaczących, późniejszych faz rozbudowy i wystroju.

Kościół jest laureatem konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytek Zadbany 2020” w kategorii A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu.

Kościół dla zwiedzających otwarty jest do końca sierpnia we wtorek i czwartek od 16:00 do 18:00 oraz w niedzielę od 16:00 - 19:00. Warto odwiedzić, bo zabytków tej klasy na naszym terenie nie ma tak wielu.