Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Niedziela Palmowa

2W Niedzielę Palmową zauważa się pewien dysonans: rozpoczynamy uroczyście i radośnie święceniem palm oraz procesyjnym wejściem do kościoła, a za chwilę popadamy w przygnębienie słuchając opisu Męki Pańskiej.

Oddaje to chronologię wydarzeń, choć wjazd Jezusa do Jerozolimy i Jego ukrzyżowanie nie wydarzyły się tego samego dnia, uzmysławia, jak łatwo z bożyszcza tłumów stać się pośmiewiskiem, wyszydzonym i odrzuconym człowiekiem.

Jednoczesne wspominanie tych dwóch wydarzeń sprawia, że nie poprzestajemy jedynie na elementach folkloru w postaci kolorowych palemek, lecz płynnie przechodzimy na stronę tłumu żądającego śmierci Jezusa, w naszych rękach palma witającą Króla zamienia się w trzcinę bijącą Jego głowę. Nie oszukujmy się, że w czasach Chrystusa wszyscy bylibyśmy Szymonami z Cyreny, Weroniką czy choćby płaczącymi nad Skazańcem niewiastami. Tak jak udało się faryzeuszom przekupić niektórych, by spreparowali podstawy do oskarżenia i skazania Jezusa, tak i dziś zdarza nam się wymienić Go na byle błyskotki, którymi nęci świat. Wystarczy popatrzeć, jak spłycamy święta: dbamy o palmę czy święconkę, a na niedzielnej mszy ciężko spotkać nas wszystkich. W Wielką Sobotę do świątyni z koszyczkiem przychodzimy jak do pzu- parafialnego zakładu usługowego, po gwarancję podpisaną wodą święconą i kropidłem, że koszyczek nigdy pusty nie będzie i wszystko wyjdzie nam na zdrowie. Niedziela Palmowa z kolei to festiwal palm: która ładniejsza, większa, kto kupił, a kto zrobił samodzielnie.

A powinna to być ostatnia okazja do tego, by się wyciszyć przed Wielkim Tygodniem, wyjaśnić dzieciom- a i sobie przypomnieć- tradycje, symbolikę potraw, liturgię tych wielkich dni. Dobrze znaleźć chwilę, by przeczytać i rozważyć Ewangelie przypisane na Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę. Stanowią one podstawę przygotowań do celebracji Triduum Paschalnego.

Kto w pełni chce przeżyć Wielkanoc, powinien zacząć świętować już w Wielki Czwartek i trwać tak aż do procesji rezurekcyjnej. Te trzy dni to jedno wielkie święto. Ani w Wielki Czwartek, ani w Wielki Piątek, nie ma rozesłania, liturgia ciągle trwa. I my też trwajmy na niej: na czuwaniu z Jezusem, na drodze krzyżowej, przy Jego Grobie.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00   - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 sobota:  godzina  16:00 
   

aaa

Biuro parafialne

Poniedziałek
nieczynne

Wtorek
16:00 - 17:00

Środa
16:00 - 17:00

Czwartek
16:00 - 17:00

Piątek
16:00 - 17:00

Sobota
10:00 - 11:00Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec