Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Adoracja

monstrancjaKażdego dnia jesteśmy zapraszani na adorację Najświętszego Sakramentu w naszej kaplicy, a w poniedziałek 13 marca zaproszeni jesteśmy na szczególną adorację- wieczystą. Ustanowiona została ona dekretem biskupa i polega na tym, że w cyklu rocznym w każdym kościele parafialnym, filialnym lub wyznaczonej kaplicy zakonnej odbywa się adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu. My adorujemy od 7.30 do 20.00.

Czym jest adoracja, jak ją przeżywać? Jak odpierać zarzuty niepraktykujących tej formy modlitwy, że to strata czasu? Rzeczywiście, dziś szybciej złożymy siebie w hołdzie sprawom tego świata niż niewidzialnemu, może i dalekiemu Bogu. Tracić czas na ciche bezczynne trwanie przed kawałkiem Chleba, gdy świat pędzi za chlebem i innymi dobrami… A jednak to milczące trwanie nie jest ani bezsensowne, ani bezwartościowe... Przecież to dzięki szeptanym modlitwom doświadczamy cierpliwości Boga, powstrzymujemy Jego gniew. Pozostawanie przed Najświętszym Sakramentem, nawet jeżeli odbywa się w oziębłości z naszej strony, nie może być bezowocne, choć my tych owoców niekiedy nie dostrzegamy. Gdy brak nam wiary lub gdy jest ona słaba, adoracja ma nieocenioną rolę do spełnienia: podczas adoracji wiara nie tylko umacnia się, ona może się tam zrodzić lub odrodzić. Przecież wiara to łaska, dar darmo dany przez Boga.

Adoracja to przypomnienie, że życie, cała jego duchowa i wieczna pełnia – że dom Ojca, w którym jest mieszkań wiele – to wszystko jest dla nas dostępne już tu i teraz. W niebie będziemy oglądać Oblicze Boże –w tym misterium możemy uczestniczyć już teraz. Wystarczy przyjść i ... zostać. Choć na chwilę. Adoracja jest oddawaniem Bogu na wyłączność siebie, czasu, myśli, serca, pragnień. To dyspozycyjność przed Panem i dla Pana. Mam być „dla” Boga jak On jest dla mnie.
Adorować to być i trwać, wyciszyć wnętrze i oczekiwać na Chrystusa. Pozwolić Bogu, by ogarnął swoją miłością i z miłością Mu odpowiedzieć - uśmiechem, gestem, oczekiwaniem, prostymi słowami: dobrze, że jesteś, dobrze mi tu z Tobą.... Obecność i miłość Boga pomogą dostrzec ślady Jego obecności, miłości i fascynacji Boga człowiekiem, dostrzec je w wydarzeniach życia, dostrzec w drugim człowieku.

Może dlatego tak trudno nam w codzienności odczytywać Jego wolę, bo za mało w naszym życiu adoracji. Nie dostrzegamy Go, bo Go nie rozpoznajemy; mijamy, bo nie słyszymy Jego wołania. To adoracja uczy wypatrywania Boga, nasłuchiwania Jego delikatnej mowy. To ciche trwanie przed Bogiem, bez szukania podpórek w nadmiarze odczytywanych modlitw, bez zagłuszania go litanią własnych swoich skarg i zażaleń.

na podstawie materiałów Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej