Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Rok 2022 w Wojciechu

Poniżej przedstawiamy roczne sprawozdanie ks. Proboszcza naszej parafii.

1. Posługi duszpasterskie:

- chrzty: 53 (w 2021 roku było 60)

- I Komunia święta:113 dzieci (w 2021 roku było 76 dzieci)

- bierzmowani: 50 osób -  z rąk Ks. Biskupa Krzysztofa Zadarki (w 2021 roku było 46 osób)

- sakramenty małżeństwa: 13 (w 2021 roku - 21)

- odwiedziny chorych: miesięcznie odwiedzamy ok. 35 chorych oraz opiekujemy się chorymi przebywającymi w koszalińskim  Hospicjum i w Domu Seniora „Złote serca”.

- pogrzeby: 113 (w 2021 roku było 117) –  wszystkich zmarłych, szczególnie w minionym roku z naszych rodzin i Parafii polecamy Miłosierdziu Bożemu, wołając:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

1. W dniu ogólnopolskiego liczenia wiernych – 9 października 2022 roku - uczestniczyło we Mszach świętych w naszej Parafii 1.416 (w 2021 roku było 1.017) wiernych; do Komunii świętej przystąpiło tego dnia 764 osoby (w 2021 roku – 664).
  1. Liczba kapłanów w naszej Parafii:

- proboszcz: 1

- wikariuszy: 3

- rezydent: 2 (kapelan szpitala i dyr. wydziału katechetycznego diecezji )

1. Wydatki Parafii: przeprowadzony został remont placu przed kościołem; założony został także monitoring wokół całego obiektu; pozostałe wydatki były związane z bieżącymi potrzebami i naprawami.
  1. Zamierzenia na 2022 rok:

- wciąż oczekujemy na środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na założenie paneli fotowoltaicznych na dachu części katechetycznej w celu pozyskania oszczędności w kosztach energii elektrycznej, zainstalowanie ogrzewania podłogowego w kaplicy adoracji oraz w pomieszczeniu dla dzieci.

1. Dziękuję za ogromną życzliwość, z jaką spotykają się kapłani: za modlitwę, dobre słowo – w tym także dobre świadectwo o naszej Parafii wypowiadane na zewnątrz.

Smuci wciąż znaczna liczba wiernych nie uczestnicząca regularnie w niedzielnej Eucharystii i nie korzystająca z sakramentów świętych.

Wśród pozytywnych wydarzeń ostatniego roku należy wymienić:

- rozwój duchowy wiernych widoczny w życiu sakramentalnym oraz w zwiększającym się udziale wiernych we wspólnotach parafialnych;

- działania Rady Parafialnej i Rady Duszpasterskiej, które w znaczący sposób przyczyniają się do dobrego funkcjonowania Parafii zarówno w sferze materialnej, jak i w duszpasterskiej;

- wiele wydarzeń, które rozbudzały życie Parafii:

* znaczna liczba wiernych adorujących Pana Jezusa w naszej kaplicy adoracji całodziennej;

* pierwsze soboty miesiąca, w których uczestniczy ponad ok. 80 osób;

* wieczory uwielbienia prowadzone przez wspólnotę Emmanuel;

* ponad 100 osób z Parafii, które podjęły dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego;

* jałmużna wielkopostna przeznaczona na pokrycie kosztów turnusu rehabilitacyjnego 7-letniego Mikołaja;

* rekolekcje wielkopostne prowadzone przez Siostry Nazaretanki z Krakowa oraz rekolekcje adwentowe prowadzone przez o. Adama Szustaka;

* dywan kwiatowy ułożony przez cały kościół na Uroczystość Bożego Ciała;

* święcenia prezbiteratu i Msza prymicyjna naszego Parafianina ks. Mateusza Wasilewskiego;

* praktyki duszpasterskie w naszej Parafii kleryków IV i V roku koszalińskiego Seminarium;

* szereg pięknych działań Rycerzy Kolumba (między innymi zbiórka koców dla bezdomnych, nakrętek na pomoc w rehabilitacji itd.;

* Marsz dla Życia i Rodziny, który w tym roku prowadził do naszego kościoła wraz festynem i koncertem zespołu „Exodus 15”;

* działalność wspólnoty Caritas parafialnej oraz wiele akcji charytatywnych – m.in. zbiórka koców, żywności dla Ukrainy itd.;

* adwentowa akcja „W prezencie dla Jezusa” na rzecz dzieci z Hospicjum dziecięcego;

… i wiele jeszcze innych bardzo radosnych wydarzeń, które nie byłyby możliwe bez zaangażowania księży wikariuszy i wiernych!

Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za wszystko niech będą dzięki!