Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wizyta duszpasterska

koleda fotoKlimat Bożego Narodzenia sprawia, że ludzie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie wówczas krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Dlatego nie powinien dziwić nikogo w tym czasie widok kapłana odwiedzającego swoich parafian.

Obowiązek takiej wizyty nakłada na księży Kodeks Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeżeli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując”.

Jednak nie z obowiązku jedynie przychodzą. Wizyta kapłana to czas wspólnej modlitwy (niekiedy jedynej wspólnej modlitwy całej rodziny), błogosławieństwa mieszkania i domowników, uzupełnienia kartoteki parafialnej, zorientowania się w potrzebach duchowych parafian, ewentualnie umówienia się na spotkanie w kancelarii lub kościele celem załatwienia spraw, wymagających więcej czasu.

Przygotowanie do wizyty powinno przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i zewnętrznym przygotowaniu domu.
Stół nakrywamy białym obrusem, ustawiamy krzyż, dwie zapalone świece, talerzyk z wodą święconą, kładziemy kropidło, wyłączamy telewizor. Wodę święconą w naszym kościele można wziąć z pojemnika ustawionego przy schodach do zakrystii. Księżom na pewno miło byłoby ujrzeć swoich parafian w odświętnych strojach. W czasie wizyty nie starajmy się zaprzyjaźniać duszpasterza z naszymi zwierzętami domowymi, pozostawmy je w zamknięciu.

Odwiedziny duszpasterskie mają charakter domowej liturgii.
Witając się słowami „Pokój temu domowi” kapłan życzy, aby stale był w tym domu obecny Chrystus, który przychodząc na świat przyniósł ludziom pokój. Po pozdrowieniu następuje modlitwa o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny i obrzęd błogosławieństwa mieszkania z pokropieniem wszystkich obecnych wodą święconą.

Podczas wizyty powinien być czas na rozmowę duszpasterza z wiernymi, przedstawienie księdzu rodzinnych radości i problemów.
Niektórych z nas intryguje robienie przez duszpasterzy notatek w swoich kartotekach. To nie kwestie materialne są odnotowywane, a informacje, które pozwalają na rozeznanie potrzeb danej rodziny, uregulowanie jej spraw dotyczących życia sakramentalnego (np. stwierdzenie pożycia w związku niesakramentalnym). Dokładne przestudiowanie kartotek przed kolędą pozwala duszpasterzom przygotować się do wizyty w następnym roku.

Pamiętajmy, że błogosławieństwo kolędowe chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego.
Nie rezygnujmy z niego !

Plan wizyty duszpasterskiej: [ zobacz ]

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Biuro parafialne:

 

wtorek i czwartek
16:00 - 17:00

sobota
10.00 - 11.00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.

WAŻNE

Jerozolima

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec