Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wizyta duszpasterska

koleda fotoKlimat Bożego Narodzenia sprawia, że ludzie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie wówczas krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Dlatego nie powinien dziwić nikogo w tym czasie widok kapłana odwiedzającego swoich parafian.

Obowiązek takiej wizyty nakłada na księży Kodeks Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeżeli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując”.

Jednak nie z obowiązku jedynie przychodzą. Wizyta kapłana to czas wspólnej modlitwy (niekiedy jedynej wspólnej modlitwy całej rodziny), błogosławieństwa mieszkania i domowników, uzupełnienia kartoteki parafialnej, zorientowania się w potrzebach duchowych parafian, ewentualnie umówienia się na spotkanie w kancelarii lub kościele celem załatwienia spraw, wymagających więcej czasu.

Przygotowanie do wizyty powinno przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i zewnętrznym przygotowaniu domu.
Stół nakrywamy białym obrusem, ustawiamy krzyż, dwie zapalone świece, talerzyk z wodą święconą, kładziemy kropidło, wyłączamy telewizor. Wodę święconą w naszym kościele można wziąć z pojemnika ustawionego przy schodach do zakrystii. Księżom na pewno miło byłoby ujrzeć swoich parafian w odświętnych strojach. W czasie wizyty nie starajmy się zaprzyjaźniać duszpasterza z naszymi zwierzętami domowymi, pozostawmy je w zamknięciu.

Odwiedziny duszpasterskie mają charakter domowej liturgii.
Witając się słowami „Pokój temu domowi” kapłan życzy, aby stale był w tym domu obecny Chrystus, który przychodząc na świat przyniósł ludziom pokój. Po pozdrowieniu następuje modlitwa o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny i obrzęd błogosławieństwa mieszkania z pokropieniem wszystkich obecnych wodą święconą.

Podczas wizyty powinien być czas na rozmowę duszpasterza z wiernymi, przedstawienie księdzu rodzinnych radości i problemów.
Niektórych z nas intryguje robienie przez duszpasterzy notatek w swoich kartotekach. To nie kwestie materialne są odnotowywane, a informacje, które pozwalają na rozeznanie potrzeb danej rodziny, uregulowanie jej spraw dotyczących życia sakramentalnego (np. stwierdzenie pożycia w związku niesakramentalnym). Dokładne przestudiowanie kartotek przed kolędą pozwala duszpasterzom przygotować się do wizyty w następnym roku.

Pamiętajmy, że błogosławieństwo kolędowe chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego.
Nie rezygnujmy z niego !

Plan wizyty duszpasterskiej: [ zobacz ]

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Podczas kolędy biuro parafialne czynne:

 

Poniedziałek
nieczynne


wtorek- piątek

15:00 - 15:45


Sobota

10:00 - 11:00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec