Święto Miłosierdzia

Niedziela BM2019 2 m 724x1024„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia.” (Dz. 299)
Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski.” (Dz. 699)

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił je dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna Kowalska. W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego.

W naszym kościele przed każdą Mszą odmówimy tego dnia Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Jako że święto to jest szczególnie ważne dla koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego, jesteśmy zaproszeni do wspólnego świętowania. Rozpocząć można już w sobotę o 19.00 czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. W niedzielę od 9.00 do 18.00 będzie okazja do zwiedzenia Domu Miłosierdzia i zapoznania z jego mieszkańcami. Centrum tego dnia to Eucharystia sprawowana o 13.00. Jak co roku damy świadectwo swojej wiary poprzez udział we wspólnej modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji naszego miasta na Rynku Staromiejskim o godz. 15.00.

nieczynne

wtorek- piątek

Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.