Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Modlitwa za duchowieństwo

modlitwa i post za duchowiestwoZachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy uznają sensowność i wartość tego dzieła, do włączenia się w inicjatywę "Dni modlitwy i postu za kapłanów i kleryków diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej". Wspólnota koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego proponuje podjęcie dowolnej modlitwy i postu w dn. 2 lub 3 marca 2018 r. Takiego wsparcia potrzebują nasi biskupi, prezbiterzy oraz przygotowujący się do przyjęcia sakramentu święceń kapłańskich.

O szczegółach akcji można doczytać na stronie diecezji. Tam również znajdziemy film promujący akcję, w którym wystąpił nasz Ksiądz Wikariusz.

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki sens ma post rozumiany i praktykowany jako umartwienie, odpowiadamy, że umartwienie fizyczne:

• jest czasem łączności z Ukrzyżowanym, który z wysokości wypowiada swoje „pragnę”;
  • stanowi formę duchowej łączności z wszystkimi na świecie, którzy doświadczają ubóstwa, zwłaszcza głodu;
  • idzie w parze z jałmużną (zaoszczędzone na przyjemnościach pieniądze warto ofiarować biednym);
  • działa jak „rezonans magnetyczny”, w tym wypadku diagnozując stan naszej wolnej woli oraz hierarchię wartości, a także pokazując stan wewnętrznych zmagań między duchem i ciałem;
  • stanowi obronę przeciwko złym duchom (por. Mk 9,28b-29), a kapłani (jak wielu świętych powiadało) są szczególnym obiektem ich ataków.

Motywy te dobrze syntetyzuje modlitwa Kościoła: "Ty przyjmujesz nasze wyrzeczenia jako ofiarę ku czci Twojej chwale, bo one poskramiają naszą pychę i otwierają nasze serca na potrzeby biednych", "Ty przez post cielesny uśmierzasz wady, podnosisz ducha, udzielasz cnoty i nagrody przez naszego Pana Jezusa Chrystusa (IV prefacja Wielkiego Postu)".

Łaski otrzymane drogą postu są w tym wypadku, w geście miłości, ofiarowane kapłanom.